Tepovanie Kärcher
Bodytep - Tepovanie

Prečo pravidelne tepovať koberce a čalúnený nábytok?

Koberec pred a po tepovaní a čistení

Na obrázku vidíte koberec, ktorý nie je pravidelne tepovaný a čistený minimálne 1x ročne. Pri pohľade zhora sa zdá, že všetka špina a prach je preč. Pozrite sa ale koľko nečistôt stále zostáva dolu, v spodnej časti kobercových vlákien a postupne tieto vlákna ničí. Niet divu, že koberec sa potom javí ako opotrebovaný.

koberec-cisty.jpg  koberec-spina.jpg  roztoc.jpg

Tento obrázok zachytáva koberec po vytepovaní a vyčistení. Všetka špina je preč, koberec je zase ako nový. Vlákno je čisté, elastické a plné sily po celej svojej dĺžke až k základni koberca.

Jedná sa o ten istý koberec.

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sú všeobecným zdravotným problémom roztoče. U nás najvýznamnejšie a pre alergikov najškodlivejšie sú bytové druhy roztočov Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Roztoče a ich alergény sú najčastejším dôvodom vzniku alergií ako je astma, senná nádcha a jedinou cestou ako tomu zamedziť je prať a tepovať koberce.

Čo sú roztoče?

Roztoče sú okom neviditeľní pavúkovci. Sú veľmi malí, tenkí a takmer priesvitný. Bez mikroskopu ich neuvidíte. Ich dĺžka je asi 0,2 -0,3 milimetra.

Pre alergikov predstavujú najväčšie nebezpečenstvo roztoče zabývané v domácom prostredí, nazývané roztoče bytového prachu. Sú zďaleka najčastejšou príčinou alergie predtým známej ako "alergia na bytový prach".

Čo potrebujú roztoče k svojmu životu?

Roztoče sa živa v prvej rade drobnými odpadnutými čiastočkami povrchu kože. Ich potrava pochádza tiež z mikrosveta, ktorý z týchto zvyškov žije. Dobre sa im darí v tme. Slnečné svetlo ich hubí, rovnako ako vysoká či nízka teplota alebo sucho.

Mŕtve roztoče však naďalej môžu škodiť svojimi alergénmi. Prostredie strednej Európy okrem horských oblastí väčšinou poskytuje pre roztoče bytového prachu výborné podmienky.

Povaha roztočových alergénov. Ako sa šíria?

Roztoče bytového prachu spôsobujú onemocnenia svojimi alergénmi. Tie sú najviac obsiahnuté v ich výlučkoch, predovšetkým vo fekáliách. Ide o relatívne ťažšiu zložku prachu s väčšou tendenciou usadzovať sa na zem.

Kde sa najviac vyskytujú roztoče bytového prachu?

Roztoče sa vyskytujú v kobercoch, kreslách, pohovkách a čalúnenom nábytku s látkovými poťahmi, závesoch a ďalších bytových textíliách. Objavujú sa tak, aj keď v menších počtoch v spálni a vo väčšine miestností v byte.

Neexistuje iný spôsob ako sa týchto roztočov a ich výkalov zbaviť, než pravidelne tepovať a čistiť koberce minimálne 1x ročne.

Tepovanie a čistenie kobercov s odstránením roztočov

Kontaktuje nás

Pracujeme aj počas sviatkov a víkendov bez príplatkov.

Váš prehliadač je už zastaralý !

Aktualizujte si prosím Váš prehliadač, aby ste stránku videli korektne. Aktualizovať teraz

×